نرم افزار تشخيص و تجويز دارو بر اساس اصول شيمي درماني

 

 

اين نرم افزار  ،  برنامه اي قوي جهت اتوماسيون و مكانيزه كردن درمان و تجويز داروي انواع بيماري هاي آنكولوژي است كه با قابليت دسترسي به پروتكل هاي موجود در درمان اين بيماريها و ديگر اطلاعات لازم جهت درمان  ،  نظير آزمايشهاي مورد نياز مربوط به پروتكل موردنظر و دوز استاندارد هر دارو  ،  پزشك را در تجويز دارو و دقت بيشتر در درمان ياري مي دهد.

 

با بهره گيري از رهنمودهاي استاد ارجمند دكتر منوچهر كيهاني

  استاد دانشگاه علوم پزشكي تهران و فوق تخصص خون و آنكولوژي

مدير پروژه : مهندس شهره ابراهيم نژاد

 اعضاي تيم مهندسي :فارغ التحصيلان دانشگاه علم و صنعت ايران

مهندس امير دربندي

مهندس حسين امينايي

مهندس احمد عيسي نيا

همكاري در تحليل و طراحي سيستم : زهره ابراهيم نژاد

 

جهت دريافت اطلاعات بيشتر و يا خريد نرم افزار با پست الكترونيكي Drug_project2005@yahoo.com  تماس حاصل فرماييد و در صورت تمايل شماره تماس خويش را درج نماييد.

 

  شماي كلي برنامه:

صفحه شروع

تعريف كليدها

در صفحه اصلي براي هر بيمار كه به مطب مراجعه مي نمايد،  يك پنجره باز مي شود و اطلاعات شخص بيمار نظير نام ،  شهرت و ... به آن اضافه شده و به هر بيمار يك شماره پرونده جديد اختصاص داده مي شود.

جهت جستجوي شخص مورد نظر در پايين صفحه مي توان با انتخاب فيلد مورد نظر،  نظير نام، شهرت و ... و درج كلمه كليدي مربوط نظير نام شخص ، اطلاعات فرد مذبور را بر آن اساس مشاهده كردكه در اين صورت نوار متحرك روي رديف مربوط به فرد مورد نظر مي رود.

به همين منوال امكان مرتب سازي بر اساس فيلد مورد نظر وجود دارد.

 

برخي قابليت ها:

 اين برنامه  محدوديتهاي موجود در تجويز داروي بيماراني كه مشكل كبدي يا كليوي دارند را در نظر مي گيرد و نيز ميزان تاثير پلاكت و گلبول سفيد در هر دوره درمان را بر اساس محدوديتهاي تعريف شده در ميزان پلاكت و گلبول سفيد براي اصلاح دوز پيشنهادي در جريان كاربر مي گذارد.

 

در صفحه اصلي دكمه اي به نام سوابق وجود دارد كه چنانچه نوار متحرك را بر روي فرد موردنظر ببريم و كليد سوابق را بفشاريم ، سوابق بيمار بر اساس مراجعات وي تا اين لحظه قابل رويت است. در اين قسمت با كليك بر روي دكمه جديد مي توان مراجعه جديدي را براي بيمار در قسمت سوابق وي درج نمود و همچنين در اين قسمت مي توان براي دريافت اطلاعات مربوط به تجويز دارو استفاده نمود. مثلا پس از كليك بر روي دكمه جديد پس از وارد كردن قد و وزن بيمار، M2 مربوط به فرد مورد نظر قابل مشاهده است.

در صورت اينكه بيمار داراي بيماري كليوي يا كبدي باشد با انتخاب درج ميزان كليسرانس يا بيليروبين ، محدوديت هاي مربوط به وجود اين بيماريها به عنوان مثال محدوديتهاي بيماري كبدي در ميزان دوز داروها در تجويز درنظر گرفته مي شود. مثلا اگر بيماري داراي بيماري كبدي بوده و بيليروبين آن 2 ميليگرم باشد در صورت وجود داروي Vincristin در پروتكل انتخابي وي  ، ضريب دوز پيشنهادي %50 عنوان مي شود.

در اين بخش از برنامه چنانچه دكمه تشخيص را بفشاريم ليست تمام بيماريهاي معرفي شده و پروتكل هاي درماني مشاهده مي شود و با انتخاب هر بيماري ، پروتكل هاي در نظر گرفته شده استاندارد مربوط به آن قابل رويت است كه در صورت درج يا تغيير تشخيص مي توانيم آن را انتخاب نماييم.

علاوه بر امكان پرينت كه با همين عنوان در قسمتهاي مختلف برنامه وجود دارد در اين قسمت امكان تهيه گزارشات زير موجود است.

ليست بيماران  ، پرونده فردي  ، اطلاعات بيماران بر حسب نوع تشخيص مثلا گزارش گيري از كليه بيماران داراي بيماري ALL

در طي اين فرايند  ، نياز به اطلاعات پايه اي نظير بيماري  ، پروتكل ، دارو و ... مي باشد كه در قسمت اطلاعات پايه مي توان به اين منظور  ، دست يافت.

در اين بخش مي توان بيماري يا پروتكل جديدي تعريف نمود و يا در مندرجات قبلي تغييراتي اعمال نمود. همچنين اين امكان براي آزمايشهاي مربوط به هر پروتكل ،پروتكل هاي تعريف شده براي هر بيماري و داروهاي مربوط به هر پروتكل و ... وجود دارد.